עשה לך עורך דין / עו"ד דביר טייטלבאום

תחום דיני המשפחה הינו מורכב וסוער עד מאוד וחולש על פני כל תחומי החיים. מערכת הנישואין כוללת בתוכה את כל אשר יש לאדם – נכסיו פיזיים ונכסיו הרגשיים דוגמת זכויותיו בחברות, נכסי קריירה, נדל"ן, ריהוט והיקר לו מכל – ילדיו ואף חיית המחמד המשפחתית. גם מאבקי ירושה וסכסוכים משפחתיים אחרים הם טעונים רגשית ולעתים רבות בעלי משמעות כלכלית גורלית.

משברים ומחלוקות במשפחה עלולים ליצור תחושה כאוטית ומטרידה. בשעה שהעולם כפי שמוכר לך מתהפך, יש צורך להתמקד קודם כל במציאת עורך דין לייצוג וטיפול משפטי, על כל המשתמע מכך.

אז כיצד בוחרים עורך דין ומהן האיכויות והתכונות הנדרשות מעורך דין בתחום דיני המשפחה?

הכלל הבסיסי לזיהוי עו"ד טוב ומתאים באמת: א.מ.ון.

אנושיות: תכונה חשובה מאין כמוה בענייני משפחה. עורך הדין הוא יד ימינו של הלקוח, איש סודו. הלקוח חושף בפני עורך הדין את כל הפרטים הכי חשובים ואינטימיים של חייו. קרוב לוודאי שהלקוח לא שיתף בפרטים אלה גם את האנשים הקרובים לו ביותר. על עו"ד להקשיב ולהכיל מבלי לשפוט. יתרה מכך, על עורך הדין לדלות מהנאמר לו, עובדות שיכולות להשפיע על מצבו המשפטי של הלקוח. עורך דין טוב לא יעסוק בענייני אגו, יימנע ממאבקים אישיים ויידע להתפשר כשצריך.

מקצועיות: על עורך הדין לשלוט במטריה המשפטית, להיות מנוסה בייצוג בבית המשפט לענייני משפחה ובבית הדין הרבני, להכיר את ההתנהלות השוטפת מול הרשויות השונות (דוגמת מס הכנסה וביטוח לאומי), הבנקים וחברות הביטוח וכן לשכת הרווחה והמומחים השונים (רו"ח, אקטואר, פסיכולוג). עו"ד בעל ניסיון, שיידע לגבש אסטרטגיה משפטית ולהתנסח באופן שיבטיח את שמירת זכויותיו של הלקוח. עורך דין טוב יפעל להסדיר עבור הלקוח את כלל המחלוקות בדרך היעילה והמהירה ביותר ויעשה כל שביכולתו כדי להימנע מהליכים משפטיים ארוכים שלא לצורך, תוך שמירה על האינטרסים של הלקוח. על עורך הדין להפגין גמישות ויצירתיות במו"מ, תוך קיום קשרים קולגיאליים עם בא כוח הצד השני.

ונגישות: לעיתים קרובות, צצים עניינים דחופים בהליכים בין בני משפחה, שיכולים אף לפגוע בניהול שגרת היום יום של לקוח. לכן, על עורך הדין להיות זמין, גם מחוץ לשעות העבודה המקובלות, להנחות אותו בעת הצורך ולהתוות את הדרך לחוף מבטחים בכל עניין, מקטן ועד גדול.

התכונות הללו שלובות האחת בשנייה והינן תכונות בלעדיהן אין.

כמובן שלכל אלה יש להוסיף התאמה אישית וכימיה בין עורך הדין ללקוח.

 

כל האמור במאמר זה הינו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות יעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחברת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.